10 северноамерикански птици кои јадат пчели

10 северноамерикански птици кои јадат пчели
Stephen Davis
птичар преку Фликр

Многу птици јадат инсекти, но малкумина ги прават пчелите основен дел од нивната исхрана. Неколку птици песнопојни во Северна Америка редовно консумираат пчели. Други ги вклучуваат пчелите како дел од нивната исхрана со инсекти. Овие птици користат различни методи за фаќање пчели за да избегнат убод. Некои од нив ја тријат пчелата по гранка за да го извадат осилото. Во оваа статија ќе разгледаме 10 видови птици кои редовно јадат пчели. Ајде да го погледнеме ова интересно однесување на птиците, навиките во исхраната и преферираните живеалишта.

10 птици што јадат пчели

1. Скарлет Танагер

извор: Кели Колган АзарCassin’s KingbirdCassins Kingbirdguttatus

Пустиникот дрозд се деликатни кафеави и бели жители на Канада и САД. Во текот на пролетта, забележајте ги во Канада и Карпестите Планини. Зимуваат на југоисток и долж западниот брег.

Како северните потсмешни птици, тие прават оброци од инсекти во текот на пролетта и летото. Пчели, мравки, оси, гасеници и бубачки се пробиваат на менито. Тие не се обични посетители на дворот, така што најверојатно ќе ги видите за време на пешачење или прошетки во руралните шуми.

Исто така види: Најдобрите хранилки за птица против верверица (кои всушност функционираат)

9. Свифт за оџаци

Шифтови за оџациги вари тврдите егзоскелети на некои бубачки што ги јадат.

Вообичаено е да се постават кутии за гнезда за виолетовите мартинки во источниот дел на САД. брегот. Надвор на запад, тие се гнездат во стари шмизли и дупки од клукајдрвец.

Исто така види: Најдобри хранилки за птици со голем капацитет (8 опции)

4. Северен кардинал

Слика: Frank_DiLorenzoТанагерСлика: Роналд ПлетStephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.