10 колибри во Колорадо (вообичаени и ретки)

10 колибри во Колорадо (вообичаени и ретки)
Stephen Davis
некои други видови кои мигрираат наесен за да можат да ги искористат предностите на доцното лето диви цвеќиња во планинските ливади.

3. Руфус колибри

Исто така види: Симболизам на гавран (значења и толкувања)

Научно име: Selasphorus rufus

Руфните колибри се познати по тоа што се многу „жестоки“ кога станува збор за споделување на колибри и бркање други хамери. Мажјаците се портокалови насекаде со бела дамка на горните гради и портокалово-црвено грло. Женките се зелени со 'рѓосани дамки и попрскано грло. Во пролетта тие мигрираат низ Калифорнија, летуваат во северозападниот дел на Пацификот и Канада, а потоа се враќаат низ Карпестите планини кон крајот на летото.

Исто така види: 20 видови птици кои започнуваат со N (слики)

Руфните колибри минуваат низ Колорадо само за време на нивната летна/есенска миграција. Внимавајте на нив низ карпестите планини во јули и август. Поретко се забележани во источните области на државата.

4. Колибри со црна брада

Колибри со црна брада

Има извештаи за дури 27 различни видови колибри забележани во Соединетите Држави. Некои од нив се вообичаени може да се најдат секоја година, додека некои се ретки или случајни посетители. Кога станува збор за колибри во Колорадо, откривме 4 видови кои најчесто се гледаат и 6 кои се забележани во Колорадо, но се сметаат за ретки. Тоа се вкупно 10 видови на колибри во Колорадо, што го прави Колорадо прилично добра држава за да се забележат различни овие мали птици.

10 колибри во Колорадо

Врз основа на мапите на опсегот на авторитетни извори како allaboutbirds.org и ebird.org, составивме листа на колибри што може да се видат во државата Колорадо. За секој вид во оваа листа ќе го најдете името на видот, слики за тоа како изгледа, спецификации за изгледот и каде и кога можеби ќе можете да ги забележите. Прво ќе ги наведеме 4-те почести видови, а последните 6-те ретки.

Останете во тек на крајот од статијата за совети за привлекување колибри во вашиот двор.

Уживајте!

1. Колибри со широка опашка

Колибри со широка опашкасо обично грло. Тие се широко распространети меѓу многу живеалишта од пустини до планински шуми и сакаат да се качат на голи гранки.

Побарајте колибри со црна брада во Колорадо од пролет до есен. Тие можат да се најдат низ поголемиот дел од државата, но имаат тенденција да бидат многу поретки во североисточниот агол и долж источната граница.

5. Anna's Hummingbird

слика за фотографија: Becky Matsubara, CC BY 2.0

Научно име: Calypte anna

Anna всушност останува во САД сите година во поголемиот дел од нивниот опсег, но ќе ги најдете само во неколку западни држави како Калифорнија, Орегон и Аризона. Зеленилото на нивните пердуви има тенденција да биде малку посветло и повеќе блескаво од повеќето други, па дури и нивните гради и стомак се посипани со смарагд пердуви. Мажјаците имаат розово-розово грло и тие шарени пердуви се протегаат до нивното чело. Тие се среќни во дворовите и сакаат градини и еукалиптус дрвја.

Ана се ретки за Колорадо, но повремено се забележани во државата.

6. Costa’s Hummingbird

Costa’s Hummingbirdгоре со бело долу. Коста се компактни и во споредба со другите колибри имаат малку пократки крилја и опашка. Тие можат да се најдат во текот на целата година во Баха и јужна Калифорнија, и за време на сезоната на парење во мал дел од Аризона и Невада.

Костаовите повремено се гледаат во Колорадо, но се сметаат за ретки за државата.

7. Rivoli’s Hummingbird

Rivoli’s Hummingbirdкаде што редовно се гледаат само во далечниот југоисточен агол на Аризона / југозападниот агол на Ново Мексико. И двата пола имаат по две бели ленти на лицето, зелен грб и сиви гради. Мажјаците имаат светло сино грло. Во дивината, побарајте ги покрај потоци обложени со цвеќиња во планинските области.

Планинскиот скапоцен камен со сино грло се смета за доста редок за Колорадо, но има неколку забележани. Меѓутоа, додека се пишуваше овој напис, ниту еден од нив не беше неодамнешен.

9. Колибри со широка сметка

Колибри со широка сметкапогоден за планински живот. Мажјаците имаат грло со розово-магента боја. Женките имаат некои зелени дамки на грлото и образите, а страните со бушава боја.

Колибрите со широка опашка се краткорочни посетители во САД, затоа побарајте ги помеѓу мај и август. Тие доаѓаат во Колорадо за летната сезона на размножување во централните и западните делови на државата, но се поретки во источната третина од државата каде што може да ги видите само за време на пролетната и есенската миграција.

2 . Калиопе сколовранец

Калиопа сколовранец

Научно име: Селасфорна каллиопа

Калиопа сколовранец главно ја поминува својата сезона на размножување во северозападниот дел на Пацификот и делови од од западна Канада Зимуваат во Централна Америка и се упатуваат на брегот на Пацификот рано во пролет. Откако ќе се размножат на далечниот север, тие се упатуваат назад низ САД, минувајќи преку Карпестите Планини кон крајот на летото на пат назад кон југ. Ова е импресивно далечна миграција, особено ако се земе предвид дека калиопата е најмалата птица во САД! Мажјаците имаат уникатна шема на грлото од магента ленти кои се вилушаат надолу од страните. Женките се обични со некои зелени дамки на грлото и праскаво затемнети долни делови.

Калиопа сколовранците минуваат низ Колорадо само за време на миграцијата, главно по враќањето на југ во јули и август. Се верува дека тие го напуштаат северот порано одсо голема бела лента што започнува над окото, зелено тело и темни крилја. Мажјаците имаат портокалов клун со црн врв, сино-зелено грло и малку виолетова на лицето што може да изгледа црно многу време.

Колибрите со бело уши се толку ретки во Колорадо што речиси и да не ги вклучив. Единствените глетки снимени во Колорадо на eBird се кога некој залутал во Дуранго во летото 2005 година. Така, многу повремено изгубено бело уво не е невозможно, но е прилично ретко.

Можеби ви се допаѓа:
  • Птици од двор во Колорадо
  • Видови бувови во Колорадо
  • Видови соколи во Колорадо
  • Видови јастреби во Колорадо

Привлекување колибри во вашиот двор

1. Висат колибри

Можеби најдобриот начин да ги привлечете колибри е да закачите хранител за нектар во вашиот двор. Колибрите треба постојано да јадат и од суштинско значење е да се најде сигурен извор на нектар. Изберете фидер кој има црвена боја на него и лесно се распарчува и чисти. Во топло време, чистењето и полнењето треба да се прават повеќе од еднаш неделно. Препорачуваме фидер во форма на чинија за повеќето луѓе. Тие се многу лесни за чистење, одлично функционираат и не држат прекумерно количество нектар.

Можете да ги погледнете и нашите топ 5 омилени хранилки за колибри за различни стилови.

2. Направете свој нектар

Избегнувајте непотребни (а понекогаш и опасни) адитиви и црвени боиправејќи свој нектар. Тоа е евтино, супер лесно и брзо. Сè што треба да направите е да додадете обичен бел шеќер во водата во сооднос 1:4 (1 чаша шеќер на 4 чаши вода). Имаме лесна статија како да направите ваш нектар без да треба да ја вриете водата.

3. Засадете домашни цвеќиња

Покрај хранилката, засадете неколку цвеќиња во вашиот двор кои цветаат ќе привлечат колибри кои поминуваат. Особено ги привлекуваат цвеќиња кои се црвени (како и портокалова, розова и виолетова) и цвеќиња со цветови во форма на труба или тубуларна форма. За да го максимизирате вашиот простор, обидете се со некое вертикално садење. Обелиск пергола или рамна решетка прикачена на страната на вашата куќа може да обезбеди одлична вертикална површина за долги каскадни лози на цвеќиња. Погледнете ги овие 20 растенија и цвеќиња кои привлекуваат колибри.

4. Обезбедете вода

На колибрите им е потребна вода за пиење и капење. Иако може да ги најдат традиционалните бањи за птици премногу длабоки, тие ќе користат бањи со вистинските „спецификации“. Проверете ги овие одлични опции за бањи со колибри што можете да ги купите или идеи да направите нешто совршено за вашиот двор.

5. Промовирајте ги инсектите

Повеќето колибри не можат да живеат само со шеќер, тие исто така треба да јадат протеини. До една третина од нивната исхрана се мали инсекти. Ова ги вклучува комарците, овошните мушички, пајаците и комарците. Помогнете им на вашите хамери држејќи се настрана од пестициди. За повеќе совети за хранителите на инсекти иначини на кои можете да им помогнете да ги храните колибрите со инсекти, погледнете ги нашите 5 лесни совети.

Извори:

  • allaboutbirds.org
  • audubon.org
  • ebird.orgStephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.