10 интересни факти за нозете на бувот

10 интересни факти за нозете на бувот
Stephen Davis
езеро. Откако ќе го видат својот каменолом, тие летаат надолу, го прелистуваат врвот на водата со канџите и го грабнуваат.Забранетиот був шета со својот плен од раккоска.

5. Бувовите имаат пердуви дури и на нозете

Постојат многу причини зошто пердувите на нозете се клучни за бувовите. Возрасните бувови растат пердуви на нозете за да ја задржат топлината во ладни средини и да ја заштитат својата нежна кожа од повреди. Некои имаат пердуви и на нозете, додека други немаат.

Имањето пердуви на нозете го намалува звукот што бувовите го испуштаат кога се спуштаат за да фатат плен. Исто така, може да и помогне на птицата да се камуфлира во околината.

Снежните бувови, кои живеат во ладни клими далеку на север, имаат нозе и стопала со силно пердуви. Во меѓувреме, бувовите од жешката клима на Флорида, Тексас и Мексико имаат многу голи нозе во споредба.

Снежните бувови имаат тешки пердуви на нозете, стапалата и прстите. Всушност, тие ги имаат најдолгите пердуви на прстите од сите видови на бувови.

Иако бувовите се вообичаени во многу земји, тие ја задржуваат репутацијата на мистерија и суеверие. Ако успеете да забележите еден, тој често се наоѓа на дрво со нозете и стапалата главно скриени. Неодамнешните видеа и фотографии распространети низ Интернет од долги нозе на бувови ја поттикнаа љубопитноста на многумина. Во оваа статија ќе разгледаме 10 интересни факти за нозете на бувот.

10 факти за нозете на бувот

За птица која често ја гледате качена и стуткана, гледајќи ја вистинската должина на нозете на бувот може да биде прилично изненадување! Иако пропорциите на нозете на бувовите понекогаш може да направат да изгледаат глупаво, тоа е исто така доказ за тоа колку овие прекрасни птици се добро прилагодени на нивната еколошка ниша.

1. Нозете на бувот имаат злобно остри стапала

Бувовите имаат по четири прсти на секоја нога. Две точки напред, една точка наназад, а надворешниот палец може да оди во која било насока. Секоја канџи е остра како жилет и лесно може да црпи крв или да набие плен при удар. Острината на канџите на бувовите е една од причините зошто ракувачите со животни и биолозите користат дебели кожени ракавици за да ги држат овие суштества.

Пленот нема шанси кога ќе го фатат овие штипки.

Снежна був што го носи пленотуспешно, овие птици грабливки се спуштаат на високо дрво или се заглавуваат во близина на отворен простор како поле или шума. Откако ќе го забележат планираниот плен, тие тивко летаат кон него и брзо го зграпчуваат со продолжување на нозете и прскање со канџите.

Откако ќе ја фати вечерата, бувот може да јаде на лице место. Сепак, поверојатно е дека птицата ќе одлета на безбедно и затскриено место за да го јаде својот оброк во мир.

Исто така види: Најдобри столбови за хранење птици за верверица (топ 4)

3. Нозете на бувот се долги во споредба со големината на неговото тело

Вистинската големина на нозете на бувот често се крие со нивните крилја и дебели слоеви на пердуви. Ова е една од причините зошто може да биде толку изненадувачки да се види дека нозете на бувот можат да измерат до половина од висината на неговото тело!

Понатаму, нозете на бувот се слаби и тенки за да се намали отпорот на воздухот при летање. Поголемиот дел од мускулите во нозете на птицата е поблиску до телото во бутот. Ова го намалува отпорот што може да го забави бувот.

Амбарска був ги покажува своите долги, пердувести нозенивните пердуви за возрасни, тие можат да изгледаат прилично тенки. Нивните нозе изгледаат подолги, а целото тело може да изгледа високо и слабо во споредба со нивниот родител.

Меѓутоа ова е само илузија, бидејќи возрасните имаат исти пропорции, но изгледаат позаоблени со пократки нозе, бидејќи нивните слоеви на пердуви за возрасни навистина го зголемуваат изгледот на нивната форма.

Исто така види: 27 видови птици кои започнуваат со W (слики)Овој малолетник со голема рога був стои за да ги открие долгите нејасни нозеплен за помагање во изолацијата на птицата од ниски температури, нозете на бувот се незаменлив дел од она што го прави толку ефикасен, грациозен ловец.Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.